Lista aktualności Lista aktualności

Savoir-vivre grzybiarza

Wielką pasją Polaków jest już od wieków grzybobranie. Można powiedzieć, że grzybobranie to prawdziwy, polski sport narodowy.

Jak co roku we wrześniu większość z nas wybiera się do lasu na grzyby. Prawdziwki, podgrzybki, koźlaki, kurki, maślaki to najbardziej popularne grzyby, które zbieramy. Każdy z nas lubi zbierać grzyby albo je zjadać w przeróżnych postaciach.

Ale jak zbierać grzyby bez szkody dla lasu? Warto pamiętać o podstawach bezpiecznego grzybobrania. Oto 10 zasad odpowiedzialnego grzybiarza: 

Wyruszając na grzybobranie dojeżdżamy często do lasu autami. Pamiętajmy, że samochody można parkować tylko w miejscach do tego przeznaczonych. Nie zastawiajmy dróg leśnych i szlabanów, część z nich stanowi bardzo ważną funkcję -dojazdów pożarowych. O rozmiarze szkód spowodowanych przez ogień, może zaważyć przejezdność takich dróg, dlatego z rozwagą parkujmy swoje samochody.

W Lasach Państwowych zbioru płodów runa leśnego możemy dokonywać na potrzeby własne, a co ważne bez ograniczeń, co nie we wszystkich krajach jest tak oczywiste. Użytkujmy las tak, by nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych - rozważnie i z szacunkiem dla praw natury. Pamiętajcie najważniejsze jest bezpieczeństwo nie tylko lasu, ale również wasze.

Jeżeli zauważycie znak z informacją o zakazie wstępu - stałym lub okresowym, wybierzcie inne miejsce do zbioru grzybów.