Lista aktualności Lista aktualności

II edycja Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych – HUBAL 2022

Za nami II edycja Opoczyńskiego Rajdu Motocykli Zabytkowych – HUBAL 2022. W ubiegły weekend od 3 do 5 czerwca na ziemi opoczyńskiej znów zgromadzili się miłośnicy oraz posiadacze zabytkowych motocykli wyprodukowanych do 1990 r.

Organizatorem wydarzenia było Muzeum Regionalne w Opocznie oraz Moto Boxer Servis, 
a Nadleśnictwo Opoczno, Gmina Opoczno, Gmina Poświętne, Gmina Drzewica byli współorganizatorami wydarzenia. 

Podobnie jak w zeszłym roku impreza upamiętniała postać mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala” oraz propagowała walory turystyczno-krajoznawczych regionu opoczyńskiego oraz walory przyrodnicze Nadleśnictwa Opoczno.

Głównym dniem rajdowym była sobota 4 czerwca, gdzie równo o godzinie 9:00 spod Muzeum Regionalnego w Opocznie motocykle kolejno ruszały w trasę, która była dłuższa i znaczniej bardziej wymagająca niż w zeszłych roku. Na trasie znajdowało się sześć punktów kontrolnych – dawna wieś Zapowiedź, Szaniec majora „Hubala” w Anielinie, pomnik upamiętniający miejsce śmierci ułana Józefa Kośki w Wólce Kuligowskiej, kapliczka w Radzicach Małych oraz Jazia Góra. Wszystkie te miejsca związane są z historią Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego mjr. „Hubala”, promują także atrakcje turystyczne i przyrodnicze naszego regionu i nadleśnictwa. Nad porządkiem i bezpieczeństwem uczestników zlotu podczas przejazdów urokliwymi drogami przez leśne ostępy czuwali strażnicy leśni z naszego nadleśnictwa, którzy służyli także pomocą mniej zorientowanym w terenie.

Na leśnej polanie przy Szańcu Hubala znajdowało się stoisko promocyjno-edukacyjne Nadleśnictwa Opoczno, w którym uczestnicy rajdu mogli zapoznać się bliżej z historią, walorami przyrodniczymi nadleśnictwa oraz zasadami bezpiecznego wypoczynku na terenach leśnych. Każdy uczestnik mógł otrzymać nasz folder edukacyjno-przyrodniczy, który przybliża piękna terenów naszego nadleśnictwa. Ukazuje on bogactwo krajobrazowe, gatunkowe oraz porusza aspekty prowadzonej gospodarki leśnej. Oprócz stoiska z materiałami promocyjnymi leśnicy przygotowali grochówkę dla uczestników rajdu. 

W rajdzie wzięło udział blisko 200 uczestników oraz 134 maszyny, które miały do pokonania ponad stukilometrową trasę wiodącą ulicami Opoczna, szosami, leśnymi drogami i bezdrożami regionu opoczyńskiego. 

Cieszymy się, że mogliśmy znowu gościć uczestników rajdu na terenie naszego nadleśnictwa oraz zainteresować najciekawszymi fragmentami flory naszego nadleśnictwa.