Asset Publisher Asset Publisher

XVIII Wigilia Hubalowa

W piątek 6 grudnia 2024 roku, na leśnej polanie na terenie leśnictwa Bielawy odbyła się XVIII Hubalowa Wigilia, organizowana przez Regionalną Dyrekcja Lasów Państwowych w Łodzi oraz Zespół Szkół Zawodowych im. mjra H. Dobrzańskiego „Hubala” w Radomiu. Jak co roku, w leśnych zakątki, spotykają się uczestnicy i miłośnicy historii, aby wspólnie celebrować pamięć o bohaterskich działaniach mjr. Dobrzańskiego i jego oddziale.

Uroczystości rozpoczęły się zgodnie z programem o godzinie 10.00 od przywitania wszystkich przybyłych gości, następnie odbyło się wspólne ubieranie choinki. Nie zabrakło również dzielenia się opłatkiem wigilijnym, a także wspólnego śpiewanie kolęd przy ognisku przygotowanym przez leśników z Opoczna. Na zakończenie uroczystości wszyscy udali się do Anielina pod Szaniec Hubala, gdzie złożono kwiaty i zapalono znicze. 

Wigilia Hubalowa w 1939 r. na Bielawach była ostatnią majora Henryka Dobrzańskiego, którą spożył wraz ze swoimi żołnierzami, leśnikami oraz przedstawicielami społecznej ludności. Warto podkreślić, że Wigilię Hubalową przygotowywali leśnicy: Józef Żulikowski z żoną Marią - z leśnictwa Bielawy 
i Eugeniusz Wróblewski z żoną Ludmiłą - z leśnictwa Dęba. Po dziś dzień leśnicy oraz wszyscy, którzy kultywują historyczne tradycje i pragną opiekować się miejscami historycznymi na terenie lasów - tworzą leśną rodzinę, pamiętając o osobie Henryka Dobrzańskiego ps. Hubal.

Wigilia Hubalowa to wyjątkowe wydarzenie, które ma zarówno wartość historyczną, jak i kulturową. Jest to czas, kiedy Polacy, nie tylko ci związani z tradycją wojskową, ale także szerokie kręgi społeczne, mogą uczcić pamięć o jednym z największych bohaterów kampanii wrześniowej ziemi kieleckiej i opoczyńskiej. Wspomnienie Hubala i jego oddziału, którzy nie poddali się nawet w najciemniejszych chwilach wojny, stanowi inspirację do zachowania wierności wartościom takim jak honor, wolność i pragnienie niepodległej Polski. Wigilia Hubalowa przypomina, że pamięć o przeszłości jest niezbędna do budowania przyszłości, a patriotyzm nie jest tylko ideą, ale także codziennym zobowiązaniem.

XVIII Wigilia Hubalowa zgromadziła ponad 400 osób, w tym jak co roku m.in.: uczniów z 17 szkół z województw mazowieckiego, łódzkiego i świętokrzyskiego, leśników, żołnierzy, samorządowców, stowarzyszenia kultywujące pamięć o mjr. Hubala a także społeczność lokalną.