Lista aktualności Lista aktualności

Uciążliwy problem

Kto nie kocha lasu? Kto nie chce w nim spędzać wolnego czasu? Chyba każdy...
 
Przebywając w lesie każdy z  nas chce nacieszysz się pięknym krajobrazem leśnym.  Dość często całą estetykę wokół nas zaburzają śmieci, jednak nie tylko estetyka w tym wypadku ma znaczenie. To poważniejszy problem... Do lasu trafia duża ilość opakowań, szkła, plastiku, baterii, opon samochodowych, które stanowią nie tylko zagrożenie dla zwierząt zamieszkujących w lasach, ale również dla ludzi. Śmieci rozkładając się uwalniają do środowiska toksyczne substancje, które przedostają się do wód gruntowych oraz powietrza. Mogą również być przyczyną pożarów, które są wielkim zagrożeniem nie tylko dla leśnych ekosystemów. Wszystkiemu winny jest człowiek, który te śmieci wyrzuca do lasu.
 
W minionym roku wywieźliśmy blisko 300 m3 śmieci z terenów leśnych naszego Nadleśnictwa, na kwotę przekraczającą 26 tys. zł! To aż 15 samochodów przeznaczonych do zbiórki i wywozu odpadów! W tym roku zebraliśmy już ponad 120 m3 śmieci, za łączną sumę 14 tys. zł. Na terenie naszego Nadleśnictwa problem ze śmieciami widzimy przy obiektach turystyczno-rekreacyjnych, znajdujemy tam bardzo duża ilość odpadów z gospodarstw domowych. Przypominamy, że zaśmiecanie lasu to szkodnictwo leśne, za które grozi kara. Resort środowiska zapowiedział zwiększenie grzywny dziesięciokrotnie z 500 zł do 5 tys. zł.
 
Zachęcamy do wzięcia udziału w ogólnopolskiej akcji na Facebooku Zabierz5zlasu. Każda osoba może przyłączyć się do niej wstawiając zdjęcie na portale społecznościowe z hasztagiem #Zabierz5ZLasu oraz zachęcać znajomych do podjęcia wyzwania. Mimo wszystko żadna akcja nie zastąpi prostego działania, polegającego na NIE ŚMIECENIU!
 
Bądźmy świadomi naszego zachowania w lesie! Pozostawmy las w takim stanie, w jakim byśmy go chcieli ponownie zastać.