Lista aktualności Lista aktualności

Posadzili dęba ku pamięci leśnika por. Jerzego Nowickiego

Leśnicy z  Nadleśnictwa Opoczno wraz z przedstawicielami lokalnych władz, służb mundurowych i instytucji kultury uroczyście posadzili i poświęcili dęba ku pamięci porucznika Jerzego Romana Nowickiego, który był ofiarą Mordu Katyńskiego. Uroczystość odbyła się 13 kwietnia 2022 r. przy Szkole Podstawowej nr 2 w Opocznie. Przy Dębie Pamięci postawiono pamiątkową tabliczkę, informującą komu poświęcone jest zasadzone drzewo.

Jerzy Roman Nowicki urodził się 2 grudnia 1908 r. w Opocznie. Z zawodu porucznik Nowicki był leśnikiem. Ukończył w 1931 r. Szkołę Podchorążych Kawalerii w Grudziądzu. Po ukończeniu szkoły wojskowej pracował w Dyrekcji Lasów Państwowych w Białowieży (razem z ojcem). Na początku 1938 r. został mianowany porucznikiem z przydziałem do 25 pułku ułanów. W 1939 r. został powołany do wojska. Był dowódcą plutonu przeciwpancernego. Dostał się do niewoli sowieckiej, do obozu w Kozielsku. Zamordowany w Katyniu. Jego nazwisko widnieje na Pomniku Katyńskim w Opocznie. 

W uroczystościach udział wzięli przedstawiciele lokalnych władz samorządowych powiatu
 i miasta Opoczna, pracownicy Nadleśnictwa Opoczno, pracownicy Muzeum Regionalnego w Opocznie, przedstawiciele Rodzin Katyńskich, a także nauczyciele oraz uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Opocznie. Obecna była także krewna por. Jerzego Nowickiego Pani Hanna Budzisz, która ze wzruszeniem przedstawiła sylwetkę swojego przodka oraz podziękowała za inicjatywę organizatorom i zebranym. 

Po uroczystościach sadzenia rozpoczęła się część artystyczna uczniów Szkoły Podstawowej oraz została wygłuszona prelekcja dr. Tomasza Szczepańskiego z Muzeum Katyńskiego 
pt.: „Walka o prawdę o Zbrodni Katyńskiej 1943-1990”.

„Dąb Pamięci” ma być symbolem pamięci wszystkich ofiar zbrodni katyńskiej pochodzących z ziemi opoczyńskiej.